افزایش شهریه دانشگاه آزاد و پیام نور

افزایش شهریه ها بر مبنای نرخ تورم

شهریور در تقویم آموزشی دانشگاه ها ماه سرنوشت سازی است. زمزمه افزایش شهریه همیشه در روزهای اول این ماه شنیده می شود. از اینجا به بعد تکلیف دانشجوهای دانشگاه های آزاد، غیرانتفاعی، پیام نور، شبانه و… مشخص است؛ باید به فکر راه چاره ای برای تامین این هزینه ها باشند. وام بگیرند، دست در جیبشان بکنند، حساب پس انداز خودشان و نزدیکانشان را خالی کنند تا در نهایت سرمایه زیادی را صرف کسب علم و دانشی کنند که در کیفیتش هزار اما و اگر وجود دارد. با این حال سررشته افزایش شهریه ها را که بگیرید به نرخ تورمی می رسید که هر سال به عنوان عامل اصلی افزایش شهریه ها معرفی می شود تا جایی که حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد با قاطعیت می گوید: ما همان میزان تورمی که دولت سالانه روی خدمات و کالاها اعمال می کند، روی شهریه ها اعمال می کنیم.

نرخ تورم توسط نایب رئیس شورای مرکزی اتحادیه دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی هم به عنوان عامل اصلی تعیین شهریه ها معرفی می شود؛ به این ترتیب محمدحسین طیرانی هم در گفت وگو با جام جم در تائید این موضوع می گوید: شهریه موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی توسط وزارت علوم و دفتر گسترش تعیین می شود، یعنی موسسات آموزش عالی غیردولتی نمی توانند هر قدر که دلشان می خواهد شهریه بگیرند. امسال وزارت علوم این موضوع را در اختیار هیات های امنای دانشگاه های غیردولتی گذاشت و افزایش شهریه ۲۰ درصدی هم نتیجه تصمیم همین هیات امناست؛ نرخ ۲۰ درصدی را بعد از تصویب هیات امنا به دفتر گسترش اطلاع دادیم و آنها هم به سازمان سنجش منعکس کردند.

سقف افزایش شهریه ها، به گفته این مقام مسئول با بررسی همه جانبه مسائل مختلف از جمله میزان تورم به دست می آید: «جوانبی که بررسی می شود شامل افزایش حقوق استاد، افزایش حقوق کارمندان، افزایش هزینه برق، آب، گاز، حمل و نقل، قیمت ساختمان، خرید وسایل آزمایشگاه و کمک آموزشی و … است. در حقیقت همه اینها را در طول یک سال تحصیلی بررسی می کنند؛ در مرحله بعدی میزان بودجه موردنیاز دانشگاه تهیه می شود و بعد از بحث و بررسی نرخ افزایش شهریه ها اعلام می شود.

طیرانی در ادامه با تاکید بر این موضوع که افزایش شهریه ها رابطه مستقیمی با کاهش تعداد دانشجوها دارد، می گوید: این مساله دست کم توسط هیات امنای دانشگاه های غیرانتفاعی مورد توجه قرار گرفته؛ مطمئن باشید ما کاری نمی کنیم که شهریه دانشگاه های رقیب از ما کمتر باشد و دانشجوها جذب آنها شوند.

به خاطر همین است که شهریه دانشگاه آزاد به مراتب بیشتر از غیرانتفاعی است.

شهریه هایی که از تورم پیشی می گیرند

ناگفته پیداست دیوار تورم برای مسئولان دانشگاه های غیردولتی کوتاه است و همه، افزایش شهریه ها را به گردن همین کلمه چهار حرفی می اندازند؛ اما دبیر اول کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با این موضوع موافق نیست؛ قاسم احمدی لاشکی در این باره به جام جم می گوید: طبیعتا دانشگاه های غیردولتی براساس اساسنامه هایشان باید با پول دانشجو اداره شوند. شهریه ها هم هر سال با توجه به تورم بالا می روند، اما در شرایط خاصی هم دیده ایم که برخی دانشگاه ها به صورت سلیقه ای و براساس مشکلاتی که خودشان دارند، شهریه ها را افزایش می دهند. در حالی که این کار باید از یک مبنا و اصولی پیروی کند تا ناهماهنگی به وجود نیاید. مثلا وقتی اعلام می شود نرخ تورم در سال ۹۴، ۱۳٫۵ درصد است، بعد دانشگاه ها بگویند که ما ۲۰ درصد افزایش شهریه داریم، این یعنی آن الگوهای تعیین شده و استراتژی های اقتصادی مشخص شده توسط دولت، زیر سوال رفته است.

اسامی دانشگا ه های غیردولتی

 

نرخ افزایش شهریه نسبت به سال تحصیلی ۹۴ـ۹۳

 

دانشگاه آزاد اسلامی

 

۱۵ درصد در شهریه ثابت و متغیر برای ورودی های جدید

۱۵ درصد در شهریه متغیر برای ورودی های ۹۳ و قبل ازآن ( شهریه ثابت تغییری نداشته )

دانشگاه پیام نور

 

۱۵ درصد در شهریه ثابت و متغیر برای ورودی های جدید

۱۵ درصد در شهریه ثابت و متغیر برای دانشجویان فعلی

دانشگاه جامع علمی و کاربردی

 

۱۵ درصد در شهریه ثابت و متغیر برای ورودی های جدید

۱۵ درصد در شهریه ثابت و متغیر برای دانشجویان فعلی

دانشگاه های غیرانتفاعی

 

۲۰ درصد در شهریه ثابت و متغیر برای ورودی های جدید

۲۰ درصد در شهریه متغیر برای دانشجویان فعلی( شهریه ثابت تغییری نداشته )

دوره های شبانه و پردیسهای خودگردان

 

۲۰ درصد در شهریه ثابت و متغیر برای ورودی های جدید

۲۰ درصد در شهریه ثابت و متغیر برای دانشجویان فعلی

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه می گوید: من معتقدم که صلاح نیست دانشگاه ها فقط مشکلاتی را که دارند در تعیین شهریه ها ملاک قرار بدهند و بگویند وزارت علوم هم مجوز داده و تا سقف ۲۰ یا ۲۵ درصد اجازه داریم به شهریه دانشجو اضافه کنیم؛ این دانشجو کجا زندگی می کند؟ در همین کشور! قاعده نرخ تورم این کشور هم ۱۳٫۵ درصد اعلام شده. به حقوق کارکنان دولت چند درصد اضافه شده؟ ۱۴ درصد! پس وزارت علوم چطور تصویب می کند که دانشگاه های غیردولتی ۲۵ درصد افزایش شهریه داشته باشند و می خواهد اشکالی هم در سیستم ایجاد نشود. دانشگاه ها چطور تا ۲۰ درصد افزایش شهریه می دهند و می خواهند صدای خانواده ها درنیاید؟ من افزایش شهریه ها را قبول دارم بالاخره این دانشگاه ها با پول دانشجو اداره می شوند؛ اما این افزایش باید با دیگر سیاستگذاری های دولت همخوانی داشته باشد.

Permanent link to this article: http://soalsara.ir/post/1094

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.